Menu
Geri İrəli

AMEA-ya üzvlər seçildi – SİYAHI

Müəllif: sumqayitxeber.com • Tarix: 3 May 2017 • Baxış sayı: 361 dəfə • Şərh yoxdur

f3b4131da9a2c5e81b1fcbf2e6f1eba5AMEA-nın həqiqi və müxbir üzvlüyünə seçkilərin nəticələri açıqlanıb – SİYAHI

Bu gün Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının (AMEA) Ümumi yığıncağı keçirilib. AMEA-nın İctimaiyyətlə əlaqələr şöbəsindən APA-ya verilən məlumata görə, Akademiyanın Rəyasət Heyətində keçirilən Ümumi yığıncaqda AMEA-nın həqiqi və müxbir üzvlüyünə, vitse-prezident və AMEA-nın İctimai Elmlər, Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri bölmələrinin akademik-katibi vəzifələrinə seçkilər keçirilib.

AMEA Rəyasət Heyətinin seçkilərlə bağlı qərarına əsasən elmi və ali təhsil müəssisələri tərəfindən AMEA-nın həqiqi üzvlüyünə 29, müxbir üzvlüyünə 143 namizəd irəli sürülüb.

AMEA-nın 2 may 2017-ci il tarixli Ümumi yığıncağında aşağıdakı alimlər AMEA-nın həqiqi və müxbir üzvü seçiliblər.

Bundan əlavə, akademik Dilqəm Tağıyev AMEA-nın vitse-prezidenti, Nərgiz Axundova İctimai Elmlər, Nazim Məmmədov isə Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri Bölmələrinin akademik-katibi seçiliblər.

AMEA-nın həqiqi üzvləri

  Soyadı, adı, atasının adı İxtisas
1 Məmmədov Yusif Əbülfət oğlu Riyaziyyat
2 Məmmədov Nazim Timur oğlu Fizika
3 Nəhmədov Ənvər Pirverdi oğlu Fizika
4 Məcidov Əjdər Əkbər oğlu Kimyəvi kinetika və kataliz
5 Feyzullayev Əkpər Əkpər oğlu Neft-qaz geologiyası
6 Qurbanov Fazil Səməd oğlu Tibb
7 Əli-zadə Validə Mövsüm qızı Botanika
8 Paşayeva Nərgiz Arif qızı Ədəbiyyatşünaslıq
9 İmanov Muxtar Kazım oğlu Ədəbiyyatşünaslıq
10 Cəfərov Nizami Qulu oğlu Dilçilik
11 Nağısoylu Möhsün Zellabdin oğlu Dilçilik
12 Səfərova Zemfira Yusif qızı Sənətşünaslıq
13 Axundova Nərgiz Çingiz qızı Tarix
14 Mahmudov Yaqub Mikayıl oğlu Tarix
15 Mustafayev Şahin Məcid oğlu Tarix
16 Baxşəliyeva Gövhər Baxşəli qızı Şərqşünaslıq

 

AMEA-nın müxbir üzvləri

 

  Soyadı, adı, atasının adı İxtisas
1 Mərdanov Misir Cumayıl oğlu Riyaziyyat
2 Mehdiyeva Səlimə İbrahim qızı Fizika
3 Sadıqov Əminağa Bəhmən oğlu Kompüter elmləri
4 İbrahimov Vaqif Rza oğlu Kompüter elmləri
5 Alıquliyev Ramiz Məhəmməd oğlu İnformatika
6 Məmmədova Məsumə Hüseyn qızı İnformatika
7 İsmayılov İsmayıl Mahmud oğlu İnformatika
8 Səmədov Oqtay Əbil oğlu Radiasiya materialşünaslığı
9 Qasımov Oqtay Kazım oğlu Biofizika
10 Zeynalov Eldar Bahadur oğlu Kimyəvi kinetika və kataliz
11 Əliyev Tofiq Abbasəli oğlu Kimya (AMEA-nın Naxçıvan Bölməsi)
12 Hüseynov Dadaş Ağa-Cavad oğlu Neft-qaz geologiyası
13 Qasımov Elmar Mustafa oğlu Tibb
14 Musayev Əlişir Veys oğlu Tibb
15 Mamedov Arif Mamedoviç Fiziologiya
16 Quliyev Əlövsət Gülüş oğlu Aqrar elmlər
17 Novruzov Vaqif Seyfəddin oğlu Botanika (AMEA-nın Gəncə Bölməsi )
18 Araslı Nüşabə Həmid qızı Ədəbiyyatşünaslıq
19 Mustafayev Tehran Əlişan oğlu Ədəbiyyatşünaslıq
20 Əliyev Kamran İmran oğlu Folklorşünaslıq
21 Əlizadə Firəngiz Əliağa qızı Sənətşünaslıq
22 Qasımlı Musa Cəfər oğlu Tarix
23 İmanov Qorxmaz Cahangir oğlu İqtisadiyyat
24 Bünyadzadə Könül Yusif qızı Fəlsəfə
25 Həsənli Oruc Qafar oğlu Psixologiya ( AMEA-nın Naxçıvan Böl
Facebook Şərhləndirmə:

Şərhinizi yazın