Türkiyə saytı SDU haqda nə yazdı?

1410

Türkiyənin “Haberler.com” saytı Sumqayıt Dövlət Universiteti ilə İğdır Universiteti arasında bu günlərdə imzalanmış protokol barədə məlumat verib. Türkiyə Universitetinin Azərbaycanda imzaladığı müqavilələrdən bəhs edən yazıda SDU ilə razılaşma haqda da məlumat verilir. Həmin yazını orjinalda – elə türkcədə diqqətinizə çatdırırıq:

 

Iğdır Üniversitesi Bakü’de Akademik İş Birliği Protokolü İmzaladı

İğdır Üniversitesi heyeti, Azerbaycan Cumhuriyetine gerçekleştirdiği çalışma ziyaretlerinin ikinci gününde Turizm Enstitüsü ve Sumqayıt Devlet Üniversitesi ile ‘Akademik İş Birliği Protokolü’ imzalayarak çalışmalarına hız verdi.

 

Iğdır Üniversitesi heyeti, AzerbaycanCumhuriyetine gerçekleştirdiği çalışma ziyaretlerinin ikinci gününde Turizm Enstitüsü ve Sumqayıt Devlet Üniversitesi ile ‘Akademik İş Birliği Protokolü’ imzalayarak çalışmalarına hız verdi.

Türkiye‘nin genç üniversitelerinden biri olan Iğdır Üniversitesi, uluslararası bir üniversite olma yolunda çalışmalarına bir yenisini daha ekledi. Iğdır Üniversitesi‘nin,Azerbaycan Cumhuriyeti Turizm Enstitüsü ve Sumqayıt Devlet Üniversitesi işbirliği protokolü imzalanmasıyla bölge ülkelerindeki genç öğrenci ve akademisyenler için hedef üniversite olacağı belirtildi.

Azerbaycan Cumhuriyetine üniversiteler ve sivil toplum örgütleri ile çeşitli temaslarda bulunmak üzere giden, Iğdır ÜniversitesiRektörü Prof. Dr. İbrahim Hakkı Yılmaz başkanlığındaki; Rektör Yardımcısı ve Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İbrahim Ethem Güler, Rektör Yardımcısı ve Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Vahdettin Çiftçi, Genel Sekreter Yrd. Doç. Dr. Bilal Keskin ve Özel Kalem Müdürü Öğr. Gör. Hakan Güngörmez’den oluşan heyet, Azerbaycan‘ın en köklü üniversitelerinden biri olan Bakü Devlet Üniversitesi ile yaptığı anlaşmadan sonra, iki üniversite ile daha protokol imzaladı.

Azerbaycan Cumhuriyetinin Başkenti Bakü’de düzenlenen işbirliği protokolü imza törenine Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Hakkı Yılmaz ve Azerbaycan Turizm Enstitüsü Akademik Rektörü Prof. Dr. Jafar Jafarov, Sumqayıt Devlet Üniversitesi Rektörü Nadir Ferruxoğlu yanı sıra Iğdır Üniversitesiheyeti ile çok sayıda Azerbaycanlı akademisyen katıldı. Samimi bir ortamda gerçekleşen imza töreninde, her iki ülke üniversite yöneticileri “Hayırlı olsun” dilekleri ile protokol metnini imzaladılar.

İmza töreni sonrasında yaptığı konuşmada, dost ve kardeş iki ülke üniversiteleri arasında yapılan bu akademik iş birliği protokolleri ile Iğdır Üniversitesi‘nin sadece şehirde fakülte, yüksekokul ve öğrencileriyle değil uluslararası akademik alanda da büyümeyi sürdürdüğünü ifade eden Rektör Prof. Dr.İbrahim Hakkı YılmazIğdır Üniversitesi‘nin uluslararası kimliğini kazanması adına çaba sarf ettiklerini vurguladı. Prof. Dr. Yılmaz sözlerinin devamında şunları kaydetti:

Azerbaycan Cumhuriyetinde köklü geçmişe sahip eğitim kurumlarının bilgi ve deneyimlerini üniversitemize aktarılmasını sağlayacak olan bu anlaşmaların imzalanması üniversitemiz adına sevindirici gelişmelerdir. Kendimizi ülkemizde gibi hissettirerek gerçek bir misafirperverlik örneği gösteren mevkidaşlarımAzerbaycan Turizm Enstitüsü Akademik Rektör Prof. Dr. Jafar Jafarov, Sumqayıt Üniversitesi Rektörü Nadir Ferruxoğlu’na üniversitem adına teşekkür ediyorum. Mevkidaşlarımın olumlu yaklaşımları sayesinde her iki ülkenin akademik bilgi birikimlerinin karşılıklı hareket etmesi konusundaki engellerin kalkmasında önemli aşamalar kaydettik. Bu protokollerin yürürlüğe girmesi ile aramızda başlayacak olan bilimsel hareketlilik, genç nüfusumuzun yüksek öğretimindeki başarısını körükleyecektir. Kanımca, biz yöneticilere düşen asıl iş de asıl şimdi başlıyor.”

Iğdır ÜniversitesiAzerbaycan Turizm Enstitüsü ve Sumqayıt Devlet Üniversitesi ile imzalanan Akademik İşbirliği Protokolü’nde yüksek öğrenimi ilgilendiren birçok konunun bulunduğu, ancak öne çıkan konu başlıklarının ise öğretim üyesi ve öğrenci değişimi olduğu öğrenildi. Yine aynı protokolde üniversiteler arasında ortak bilimsel araştırma çalışmalarının yapılması, çeşitli kültürel aktivitelerde ve akademik konferansların birlikte düzenlemesi konularında görüş birliğine varıldığı ifade edildi. Yine bu protokol kapsamında her iki ülke üniversiteleri arasında karşılıklı olarak kurulan bağın önümüzdeki yıllarda kapsamı artacak şekilde geliştirilmesi konusunda görüş birliğine varıldı. – IĞDIR

www.sumqayitxeber.com

Kateqoriyalar:
Etiketlər:
Şərhlər

Bir cavab yazın

Facebook Şərhlər
Bənzər Xəbərlər